Recenzja książki “Ada, to wypada!” (Zofia Karaszewska, Sylwia Stano): księżniczko, bądź szczęśliwą sobą!

Dziewczęta! Ile razy usłyszałyście od rodziców, że nie wypada Wam czegoś zrobić albo czegoś założyć? Czy ktoś Wam kiedyś powiedział, że nie wypada kobiecie nosić spodni? Albo że zawód inżyniera jest skierowany tylko dla mężczyzn? A może usłyszałyście, że miejsce kobiety jest w kuchni? A co, gdyby ktoś Wam powiedział wtedy, gdy kształtowało się Wasze spojrzenie na świat, że możecie mieć wszystko – a przede wszystkim możliwość wyboru i wypada Wam więcej niż Wam nie wypada?

“Ada, to wypada!” stworzona przez Zofię Karaszewską oraz Sylwię Stano to zbiór historii opowiedzianych przez silne, niezależne kobiety, które swoją odwagą, zawziętością, bezkompromisowością, wrażliwością i ciężką pracą doszły do spełnienia w życiu. Przeczytamy przepisy na szczęście m.in. dr Ireny Eris, będącej głową kosmetycznego imperium, Ewy Błaszczyk, aktorki i założycielki fundacji “Akogo?”, Natalii Partyki, paraolimpijki, która zdobywa od lat złote medale, Agnieszki Holland, reżyserki, która była jedną z rewolucjonistek polskiego kina czy Ewy Łętowskiej, prawniczki, które niegdyś była Rzecznikiem praw obywatelskich oraz sędzią Trybunały Konstytucyjnego. Poznajemy historię ich życia, sukcesu, a także każda z nich przekazuje czytelniczkom swoje przewodnie motto.

Każdy rozdział dedykowany konkretnej kobiecie zaczyna się od hasła “Ada, to wypada…”. Kamila Szczawińska przekazuje “Ada, to wypada… nie przejmować się rzeczami, na które nie masz wpływu”, Mela Koteluk – “…śpiewać (nawet gdy masz tremę)!”, Marta Sziłajtis-Obiegło – “…wierzyć w siebie”. Każda z tych myśli jest trafiona w punkt, buduje pewność siebie, zwraca uwagę także na pokorę, której każdej z nas w życiu potrzeba. Świat byłby o wiele piękniejszy, gdyby wszystkie małe księżniczki dostały w swoje ręce lekturę, która pokazuje im potencjał, jaki w nich drzemie.

Historie kobiet to nie tylko historie brzmiące jak “przepis na sukces”. Często są złożone z anegdoty, która wyjaśnia, co stało się dla nich motorem napędowym do działania – to, co się w ich życiu wydarzyło, to, że ktoś powiedział, że jest niezbyt urodziwa czy wspomnienie z dzieciństwa, które na zawsze zdefiniowało ich przyszłość. Dodatkowo każda z nich w kreatywny sposób przedstawia czytelniczkom wartości, które jej przyświecają tworząc np. plan rejsu dookoła świata, regulamin laboratorium (oraz życia) czy lekcję stylu Joanny Klimas.

Wisienką na torcie są fantastyczne ilustracje Ada Buchholc. Kolorowe, oryginalne, zawierające także plastyczne portrety bohaterek idealnie się wpisują w wymowę całej lektury. Grafika nie tylko cieszy oko, ale także przyciągnie uwagę każdego czytelnika, niezależnie od wieku, potęgując wymowę przekazu.

W dobie, w której kobiety muszą walczyć o głos, o wolność wyboru, o to, żeby decydować o sobie samych, Wydawnictwo Znak Emotikon wydaje pozycje dla dzieci, które są niezwykle potrzebne i mogą pomóc zarówno małym czytelnikom, jak i im rodzicom zrozumieć wagę problemu. “Ada, to wypada!” to nie tylko cudowny koncept, ale także mistrzowsko wykonany na każdym poziomie. Chciałabym, aby ta lektura dotarła do każdej małej księżniczki, aby nastroiła się pozytywnie i nabyła mocy do spełniania marzeń, jak i dla małego księcia, aby zrozumiał, jak ważny jest szacunek do kobiet i nie są one ani trochę gorsze od mężczyzn. Ponieważ najważniejsze to być sobą w świecie, który narzuca nam tylko zasady, z czego najważniejszą jest – bądź idealna. Nie, nie bądź idealna! Każdej z nas wypada się wyróżniać, dbać o siebie i być czasem egoistką!

 Ocena: 9/10

 

Ewa Nowicka

Ewa Nowicka

Mam zbyt wiele planów na siebie i nie mogę się zdecydować, który jest najlepszy.
Serialoholiczka uważająca, że kultura popularna jest równie ważna co ta niszowa, a czasem snobistyczna. Na zmianę odwiedza operę i multipleks w poszukiwaniu blockbusterów.
Miłośniczka literatury wszelakiej i stała bywalczyni koncertów.
Absolwentka filmoznawstwa na UŁ. Kosmetyczka. Menadżer sieci sklepów Drogerie Noel.
Publikuję również na: secretum.pl, duzeka.pl oraz filmaster.pl
Ewa Nowicka

3 przemyślenia nt. „Recenzja książki “Ada, to wypada!” (Zofia Karaszewska, Sylwia Stano): księżniczko, bądź szczęśliwą sobą!

  1. Inspirująca propozycja. Ale mam wrażenie, że o wiele bardziej zaciekawi starsze czytelniczki. Uroki dzieciństwa to przede wszystkim przekonanie, że w życiu można osiągnąć wszystko, że świat stoi otworem. Dopiero później przychodzi zwątpienie, jak już życie zweryfikuje to i owo.

    kuferkulturalny.blogspot.com

  2. Od razu zwrociłam uwagę na tą książkę, na budowanie dzięki niej silnej kobiecości. Dobrze, że ostatnio pojawia się dużo lektur w podobnym tonie. Jedna moją uwaga, dziewczynka nie musi być księżniczką, może być kim chce.

    1. Dokładnie! Ta książka przekazuje to w punkt. Nawet to, że bycie księżniczką oznacza życie w zgodzie ze sobą, spełniając przy tym marzenia 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *