Recenzja książki “Zmysłowa. Idealna żona”, drugiego tomu cyklu “Zmysłowa dziewczyna” (Meredith Wild, Helen Hardt): miłość po sfingowaniu własnej śmierci

Gdy nadchodzi czas upałów, przychodzi także czas mózgowego odciążenia. Są wakacje, pogoda rozleniwia, nikomu nie chce się czytać na plaży poważnych książek historycznych czy tych poruszających problematykę społeczną. Tak, lato to idealny czas na kobiece romanse, erotyki, lekką literaturę obyczajową oraz young adult. Dla mnie serie, takie jak “Zmysłowa dziewczyna” Meredith Wild i Helen Hardt, to wręcz zamiennik drogiej terapii u psychoterapeuty. Po koszmarnym dniu w pracy wchodzę w fantazyjny świat, w którym wszyscy się kochają (w sensie duchowym i fizycznym), i cały stres magicznie ze mnie uchodzi.

Kate i Price to małżeństwo idealne, dopasowane w każdym względzie. Gdy kobieta dowiaduje się o nagłej śmierci męża nie może na nowo odnaleźć się w życiu. W rok po tym tragicznym wydarzeniu, Michelle, jej przyjaciółka i siostra Price, zabiera ją na małą wyspę na Pacyfiku. Okazuje się, że mąż Kate musiał sfingować własną śmierć, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Czy parze uda się razem stawić czoła zagrożeniu? Czy całe życie będą musieli uciekać przed rzeczywistością?

Bez zbędnych ceregieli – “Zmysłowa. Idealna żona” epatuje erotyzmem na każdym kroku. Bohaterowie pomiędzy poważnymi rozmowami czy uciekaniem przed śmiercią kochają się do upadłego, deklarują sobie przy tym miłość aż po grób i obdarzają się namiętnymi pocałunkami. Niemniej autorki nie opisują ich zbliżeń wulgarnie, a ukazują w dość subtelny, choć pobudzający wyobraźnię sposób, siłę fizycznej miłości, która jest dopełnieniem tej duchowej. Jedyną ujmą tych scen wydaje mi się powtarzalność niektórych zwrotów przy ich opisywaniu, co pod koniec lektury może stać się nieco irytujące.

Sama intryga może nie być najbardziej skomplikowana, jednak wciąga oraz nawet, w kilku momentach, zaskakuje. Najbardziej drażniący okazał się sam początek powieści – poznanie bohaterów, śmierć Price i odnalezienie go żywego na wyspie udało się zmieścić na nie więcej niż trzydziestu stronach. Zabrakło mi nieco opisu życia Kate bez Price, aby bardziej zgłębić jej stan emocjonalny, przywiązanie do męża, nawyki, z których musiała zrezygnować. Ba, nawet na poziomie erotyzmu mogła to być ciekawa koncepcja.

Bohaterowie kierują się głównie instynktem – na co wskazuje ilość zbliżeń. Jednak Price stara się na każdym kroku myśleć logicznie, próbując wykaraskać ich z niemalże patowej sytuacji. Jednocześnie to także on ma w sobie mniej odwagi niż Kate. Kobieta szuka dalekosiężnego rozwiązania, aby móc stać się wolnymi ludźmi mogącymi założyć rodzinę. Co ciekawe, biorąc pod uwagę ich charaktery, w większej mierze to jej mąż inicjuje zbliżenia, nie mogąc się powstrzymać nawet w momencie, w którym muszą uciekać, gdzie pieprz rośnie.

Przy czytaniu takich książek jak “Zmysłowa. Idealna żona” należy pamiętać, po jaki gatunek świadomie sięgamy i z czym będziemy mieć do czynienia. Nie możemy kobiecego romansu z elementami erotycznymi porównywać do prozy Kinga czy Murakamiego. Taka literatura ma nas rozluźnić, wywołać pozytywne emocje i ostatecznie przywrócić wiarę w bajkową miłość. Powieść Wild i Hardt właśnie to robi – czyta się ją jednym tchem, zapominając o całym świecie, myśląc o swojej drugiej połówce, której szukamy lub która leży obok nas w łóżku. Być może na poziomie fabularnym nie jest niczym wyjątkowym, lecz z pewnością spełnia swoje zadanie niezobowiązującej, lekkiej, wakacyjnej lektury.

Ocena: 6/10

Ewa Nowicka

Ewa Nowicka

Mam zbyt wiele planów na siebie i nie mogę się zdecydować, który jest najlepszy.
Serialoholiczka uważająca, że kultura popularna jest równie ważna co ta niszowa, a czasem snobistyczna. Na zmianę odwiedza operę i multipleks w poszukiwaniu blockbusterów.
Miłośniczka literatury wszelakiej i stała bywalczyni koncertów.
Absolwentka filmoznawstwa na UŁ. Kosmetyczka. Menadżer sieci sklepów Drogerie Noel.
Publikuję również na: secretum.pl, duzeka.pl oraz filmaster.pl
Ewa Nowicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *