Recenzja książki ,,Niedyskretnik” Therese Oneill: ,,Młoda damo, zachowuj się!”

Przyznaję się bez bicia – damą to ja nie jestem. Nie chodzę w obcasach, nie mam obycia w świecie wyższych sfer, czasem zdarza mi się klnąć, a piwo najbardziej lubię pić z butelki. Jednak w porównaniu do wieku XIX myślę, że mam mniejsze wymagania co do bycia damą, ponieważ rola, zachowanie i pozycja kobiet w świecie zmieniły się drastycznie. Moje drogie – i to na nasze szczęście!

,,Niedyskretnik” to książka napisana przez Theresę Oneill – przez kobietę dla kobiet. Dawno nie spotkałam się z tak świetnym przedstawieniem życia tamtejszych pań. Zacznijmy jednak po kolei – od najważniejszego, czyli od narracji, która jest fenomenalna. Autorka zwraca się do nas per ,,ty” , czyta w naszych myślach i odpowiada na nasze pytania. Wrzuca nas w życie naszych prababek, często mówiąc,  ,,nie moja droga, nie wypada ci robić tego, a tego…”, bądź porównując nas – Czytelniczki do kobiet dziewiętnastowiecznych. Często zwraca się do nas per ,,Moja droga, ,,moja kochana”, co powoduje niesamowite uczucie sympatii do autorki, dzięki czemu mamy poczucie że jest ona na prawdę z nami podczas całej tej podróży. Istotne jest również to, że nadal jesteśmy dla niej kobietami z XXI wieku, z naszymi zachowaniami, uprzedzeniami, jednak traktuje nas jak nieobyte XIX-wieczne dziewoje.

Książka przeznaczona jest dla kobiet, a to przede wszystkim ze względu na tematykę, jaką podejmuje Pani Theresa – opisuje bardzo dokładnie jak wyglądało życie kobiety – od ubioru, do załatwiania swoich potrzeb, czy przez miesiączkę przechodząc. Dla nas teraz są to tematy prozaiczne, bo przecież na wszystko mamy rozwiązania, jednak pamiętać należy, że tamte czasy to czasy przede wszystkim brudu, ale także braku bielizny!

Jaka w tym, rola mężczyzn? Ano taka, że za każdym razem mówili kobietom jak mają żyć. To ich wina, że mężowie zaczynają szukać innych pań do towarzystwa, skora ta, którą mają w domu chodzi umorusana, śmierdząca i nie wychwala pana w niebiosa za sam fakt, ze jest i chodzi po ziemi. Jesteś starą panną? Twoja wina! Jesteś za pulchna – zjedz sobie tasiemca! Masz bolące miesiączki? TO na pewno Twoja wina, przez ten twój charakter.

Autorka wprowadza nas także na salony flirtu i wyboru męża. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, najlepiej samej jest dokonać wyboru, jeżeli ktoś inny za nas tego nie zrobi. Chyba, że będziemy za bardzo wybrzydzać, to wtedy nie dziwmy się, że jesteśmy starymi pannami! A jak nie być wziętą za ladacznicę? Nie wychodź z domu sama – nigdy, przenigdy. Jak już wychodzisz, to na pewno nie z grupką kobiet samotnych i nie uśmiechaj się za frywolnie, nie krzycz.

,,Niedyskretnik” to świetny przewodnik po obyczajach w XIX wieku. Pokazuje nam, jak bardzo zmieniła się medycyna, obyczaje, zachowania, kultura, podejście do sylwetki, do małżeństwa i dzieci. Przede wszystkim jednak do kwestii higieny. Ah! I ciekawostka na koniec – jeżeli chciałaś mieć długie włosy to mogłaś je sobie doczepić, ale lepiej, żebyś w nie zainwestowała, bo te tańsze mogą się okazać pobrane z głowy niezbyt żywej. Właśnie takie przykłady pokazują, co nas łączy z kobietami każdego wieku – chęć dbania o urodę, modę. My i nasze prababki mamy te same problemy – bóle menstruacyjne, ciężkie porody, randki, zakochania, małżeństwo. Dzieli nas tylko kilkaset lat i zupełnie odmienne spojrzenie na świat.

Ocena: 9/10

Karolina Rybińska

Karolina Rybińska

Zostałam wychowywana w miłości i szacunku do książek, pałam tym uczuciem do dziś. Ciągle boję się, że nie staczy mi życia na wszystko, co chciałabym przeczytać, dlatego chłonę książki jak gąbka. Thrillery, horrory, kryminały i literaturę współczesną, fantastykę – lubię przeplatać rodzaje, żeby nie popaść w monotonię. Prywatnie dążę do własnej biblioteki. Skończyłam dziennikarstwo i po dwóch latach przerwy od studiów postanowiłam wrócić na zupełnie inny kierunek – logistykę. Po intelektualnych wojażach przelewam siódme poty na siłowni, a to crossfit, a to sztangi albo sztuki walki.
Karolina Rybińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *