Recenzja filmu “W ułamku sekundy”: śmierć Europy

“Źle się dzieje w państwie duńskim…” – tak słowami klasyka można krótko streścić nastroje, jakie obecnie panują wśród Europejczyków. Nie sposób już ignorować podziału jaki wkradł się do, niby, zjednoczonej koalicji państw. Nie sposób nie przypatrywać się ze zgrozą na zamachy, morderstwa czy podżegania na tle rasowym. Mówimy o tak podstawowej wartości, jak poszanowanie ludzkiego życia, które powinno być oczywiste dla każdego oraz przestrzegane bezwzględnie. Łatwo zrozumieć, dlaczego Fatih Akin zrobił w dzisiejszych czasach nad wyraz mocny obraz o neonazizmie.

Katja (Diane Kruger) mieszka w Niemczech. Jej mąż pochodzi z Turcji, razem wychowują sześcioletniego syna. Mężczyzna prowadzi biuro w tureckiej dzielnicy, lecz nie wykonuje niebezpiecznej pracy. Pewnego dnia ktoś zostawia przed jego firmą bombę – Katja dostrzega kobietę, która to zrobiła, lecz fakty łączy dopiero później, gdy dowiaduje się, że jej syn oraz mąż nie żyje. Kobieta rozpoczyna walkę o sprawiedliwość dla swojej rodziny, przekonana, że za zamachem stoją naziści.

Film otwiera scena zaślubin, stylizowana na dokument, kręcona niechlujnie domową kamerą. Jednak nie jest to ślub typowy. Osadzony żeni się z przepiękną, choć mocno wytatuuowaną kobietą. Zamiast obrączek Młodzi również posiadają tatuaże. Ten początek dość mocno charakteryzuje to, jak społeczeństwo postrzega i będzie na zawsze postrzegać naszych bohaterów – jako degeneratów, ludzi o prawdopodobnie zbyt beztroskim podejściu do życia, zdefiniowanych przez błąd młodości.

“W ułamku sekundy” podzielono na trzy rozdziały. Każdy z nich reprezentuje odmienny gatunek filmowy – pierwszy to opowieść o rodzinnym dramacie. W tej części wkrada się przede wszystkim ból nie do zniesienia, brak zrozumienia rodziny wobec tragedii, która spotkała Katję. Sypią się oskarżenia pod adresem jej zmarłego tragicznie męża, że przecież “na pewno” nadal ma kontakt z dilerami. Druga część to dramat sądowy. Bardzo kameralny, wizualnie utrzymany w dwóch opozycyjnych barwach, wydaje się najbardziej przejmującym rozdziałem. To w nim następuje konfrontacja cierpienia matki i żony, dla której życie straciło sens, z zobojętniałymi neonazistami niewyrażającymi żadnej skruchy. Trzecia część zamienia film w thriller, w którym górę bierze rezygnacja, determinacja oraz bezsilność głównej bohaterki. Zepchnięcie człowieka w stan skrajny, w stan, w którym staje mu się obojętne, czy żyje, czy nie, jest o tyle przerażające, że często zależy do osób zupełnie przypadkowych.

Oprócz ewidentnej wymowy politycznej oraz społecznej, którą niesie film tureckiego reżysera, odnaleźć w nim można także portret kobiety zniszczonej przez stratę najbliższych. Można dostrzec siedem etapów żałoby – żałoby w tym przypadku wręcz ekstremalnej, nie do wyobrażenia, szczególnie, że możemy się domyślać, ile scenariuszy wydarzeń rozgrywa się w głowie bohaterki. Niezaprzeczalnie to najlepsza rola Diane Kruger w jej karierze. Emocjonalna, przejmująca, prawdziwa gra aktorki wyznacza rytm filmu oraz rytm uczuć, które budzą się w widzu pod wpływem jej działań.

“W ułamku sekundy” to brutalny portret współczesnej Europy, która przepełniona jest agresją, niezrozumieniem, a w dodatku na nowo rodzi się w niej nacjonalizm. Ataki na tle rasowym się nasilają, a sportretować grozę, która czai się za rogiem wcale nie jest tak łatwo. Akinowi się to udało za sprawą spokojnego przedstawienia sprawy z perspektywy jednostki. Emocje Katji to emocje wszystkich obywateli Europy. Najgorsze są wnioski, do których dochodzi reżyser – czy aby na pewno uda nam się przetrwać, jeśli nadal będziemy trwać w niesprawiedliwości i nieumiejętności asymilacji?

Ocena: 8/10

Ewa Nowicka

Ewa Nowicka

Mam zbyt wiele planów na siebie i nie mogę się zdecydować, który jest najlepszy.
Serialoholiczka uważająca, że kultura popularna jest równie ważna co ta niszowa, a czasem snobistyczna. Na zmianę odwiedza operę i multipleks w poszukiwaniu blockbusterów.
Miłośniczka literatury wszelakiej i stała bywalczyni koncertów.
Absolwentka filmoznawstwa na UŁ. Kosmetyczka. Menadżer sieci sklepów Drogerie Noel.
Publikuję również na: secretum.pl, duzeka.pl oraz filmaster.pl
Ewa Nowicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *