Recenzja książki Joanny Jędrzejczyk i Przemysława Osiaka: ,,Wojowniczka” – Urodzona, by podbić świat

Mówi się, że niektórzy to mają szczęście w życiu, dobrze się urodzili, mają ustawionych rodziców i wszystko na start. Niestety, ale często nie dostrzegamy, że u większości znanych nam i podziwianych osób, droga na szczyt była wybrukowana potem, łzami, porażkami i zwątpieniami. To, co widzimy w mediach społecznościowych, to piękne i kolorowe obrazki, które są efektem ciężkiej pracy, lat wyrzeczeń. Właśnie taką drogę przeszła Joanna Jędrzejczyk – z Olsztyna do Stanów Zjednoczonych i jednego z najlepszych klubów na świecie, o którym marzy większość z zawodowców – UFC.

Biografię Jędrzejczyk napisała razem z Przemysławem Osiakiem. Podróż zaczynamy od dzieciństwa – w małym Olsztynie, gdzie wychowywała się wraz z siostrą. Joanna była tym typem zadziornym, łobuzerskim, a jej siostra Kasia, należała do tych spokojniejszych. Jednak pomimo tych różnic, siostry były dla siebie najważniejsze i razem spędzały mnóstwo czasu. Wartości przekazywane przez rodziców zachowały się w głowach i zachowaniu do tej pory. Joanna już jako mała dziewczynka była pracowita – chodziła do szkoły i pomagała rodzicom w prowadzeniu sklepu. Przełomowym momentem było odwiedzenie klubu pięściarskiego, do którego zabrał ją chłopak siostry – Asia od razu polubiła ten sport. Oczywiście zawsze była ruchliwa i brała udział w większości zawodów sportowych w szkole, jednak właśnie to w tym pierwszym klubie z zajęć na zajęcia stawała się coraz lepsza. Po ja jakimś czasie została wystawiana do sparingów, zaliczała swoje pierwsze walki. To, w jakich warunkach pracowała i to, jak wyglądał rynek w tamtych czasach i gaża dla sportowców zatrważa i przeraża. Jednak Joanna Jędrzejczyk nie jest z tych, które się poddają i pomimo wielu przeciwności losu pracowała jak szalona – rano trening, później praca w sklepie, szkoła. Wieczorem kolejny trening. Właśnie dzięki temu uporowi zaczęła być zauważana i wypuszczana na szerokie pole – za granicę, gdzie reprezentowała Polskę.

To, co najważniejsze w książce to pokazanie uporu – pomimo kontuzji, połamanych kości – Asia walczyła. Pomimo braku pieniędzy, bo na początku były tylko straty i trzeba było się zapożyczać u rodziców, nie straciła wiary w siebie i tego, że w końcu coś osiągnie. To, gdy została przyjęta do UFC w Nowym Jorku było spełnieniem jej marzeń – skromnej Olsztynianki, na której skupiły się oczy całego świata. Pięknie opisane są momenty wzruszeń, gdy wygrywała swoje pierwsze walki, gdy nie mogła uwierzyć, że zaproponowano jej kontrakt w Stanach – waśnie to czyni z niej dobrego człowieka.

Należy odróżnić rolę, jaką przyjmyje w oktagonie – pełnej agresji, bezlitościwej kobiety, a tym jaka jest prywatnie. Bo na co dzień Joanna Jędrzejczyk to uśmiechnięta, pełna życzliwości kobieta, dla której najwazniejszymi wartościami jest rodzina, wiara, pasja. Kobieta, która dąży do swego, jednak nie po trupach, ma w sobie ełno empatii i czerpie z życia i tego do czego sama doszła pełnymi garściami.

,,Wojowniczka” to biografia budząca nadzieję w to, że cokolwiek sobie wymarzymy jest do osiągnięcia. Wystarczy odnaleźć w sobie wewnętrzną siłę, być zdeterminowanym i iść po swoje.nieważne kim jesteś, skąd jesteś, jakiego wyznania, jakiej razy – musisz znaleźć pasję i wiarę w siebie i dążyć do tego. Niby proste, a udaje się tylko niewielu.

Ocena: 10/1010

Karolina Rybińska

Karolina Rybińska

Zostałam wychowywana w miłości i szacunku do książek, pałam tym uczuciem do dziś. Ciągle boję się, że nie staczy mi życia na wszystko, co chciałabym przeczytać, dlatego chłonę książki jak gąbka. Thrillery, horrory, kryminały i literaturę współczesną, fantastykę – lubię przeplatać rodzaje, żeby nie popaść w monotonię. Prywatnie dążę do własnej biblioteki. Skończyłam dziennikarstwo i po dwóch latach przerwy od studiów postanowiłam wrócić na zupełnie inny kierunek – logistykę. Po intelektualnych wojażach przelewam siódme poty na siłowni, a to crossfit, a to sztangi albo sztuki walki.
Karolina Rybińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *