Recenzja książki Charles’a Martina ,,Pomiędzy nami góry”: uwięzieni

Po powrocie z gór pierwszą książką, która wpadła w moje czytelnicze sidła była ,,Pomiędzy nami góry” Charlesa Martina. Może i dobrze, że zaczęłam ją czytać po, a nie tuż przed wyjazdem. Zawsze mogłabym zacząć sobie wyobrażać rożne katastrofy, uwięzienie, czy też masę wypadków – tak, gdy w głowie zawije pustka, to właśnie takie myśli same się narzucają, nie wiedzieć skąd i po co. Książka okrzyknięta bestsellerem, nawet została sfilmowana i niedługo ma swoją premierę (ja nawet o tym nie wiedziałam) – tak więc sprawdźmy co z tego będzie, i czy rzeczywiście lepiej jej nie czytać przed wyjazdem w góry i czy przekona mnie do pójścia do kina.

Historia zaczyna się na lotnisku, gdzie samoloty zostają odwoływane z powodów atmosferycznych – sroga zima, wiatr, śnieg i mróz dają w kość. W poczekalni spotyka się dwójka ludzi – Ben – lekarz ortopeda, uznawany na całym świecie i Ashley – młoda kobieta, dziennikarka, która za kilka dni bierze ślub. Kiedy i ich lot zostaje usunięty z tablicy lekarz znajduje prywatnego pilota awionetki, który za dość sporą sumę podejmuje się zabranie ze sobą Bena i Ashley. Podczas lotu trójka ludzi (i pies) opowiadają swoje historie – Grover (pilot) o tym, że w domu czeka na niego kochająca żona, pomimo tylu lat razem nadal są w sobie zakochani na zabój. W tym momencie wiemy, że na pewno coś się wydarzy – świadczą o tym pojedyncze pytania, które padają w trakcie ich konwersacji, między innymi to, ile lat lata Grover, to, że Ben odkrywa po kasłaniu u pilota chorobę i radzi mu iść do lekarza, to że żadne z nich nie powiedziało nikomu, że wsiada na pokład awionetki, a samolocik nie jest nawet zarejestrowany w ruchu lotów – tak jakby lot się nie odbywał. I w pewnym momencie – bach – pilot dostaje zawału serca, jednak jest na tyle świadomy i profesjonalny, że w ostatnich sekundach swojego życia ocala dójkę pasażerów i psa, sadzając samolot- co prawda na pustkowiu i bardzo wysoko, ale Ben, Ashley i Napoleon (pies) przeżywają. Niestety, kobieta ma złamaną nogę i w żaden sposób nie może wstać – jest skazana na Bena i jego pomoc. Przez kilkanaście dni siedzą zamknięci w awionetce, żyjąc z tego, co uda się upolować i tego, co Ben zabrał ze sobą w plecaku turystycznym.

Podczas lektury ,,Pomiędzy nami góry” będziemy świadkami heroicznej walki obu bohaterów – zarówno Bena o to, by znaleźć drogę i uciec z pułapki, jak i Ashley, która pomimo ciężkiego stanu nie poddaje się i gdy trzeba dodaje mężczyźnie otuchy. Kolejnym wątkiem w książce jest miłość. Ale nie pomiędzy zaginionymi, a pomiędzy Benem a Rachel – jego żoną. Opisuje on, jak ją zdobył, jak walczył o miłość, później jak wyglądał ich każdy dzień, jak kupowali dom. Każdy swój dzień w górach Ben nagrywa na dyktafon dla swojej żony – właśnie taki mieli zwyczaj, gdy długo się nie widzieli jedno zapisywało swoje przemyślenia, a po kilku dniach drugie przekazywało zapiski i sprzęt pierwszemu.

Historia, pomimo, że jest bardzo przewidywalna, to wciąga i nie pozwala się oderwać. Akcja pędzi jak szalona, pomimo, że śledzimy losy dwójki ludzi w górach – co mogłoby się wydawać dość nudne. Jednak jesteśmy obserwatorami ich walki o życie, chęci by przetrwać, jedno wspiera drugie, aż w pewnym momencie sami zaczynamy się zastanawiać, czy my również bylibyśmy tacy odważni jak Ben i Ashley?

Ocena: 8/10

 

Karolina Rybińska

Karolina Rybińska

Zostałam wychowywana w miłości i szacunku do książek, pałam tym uczuciem do dziś. Ciągle boję się, że nie staczy mi życia na wszystko, co chciałabym przeczytać, dlatego chłonę książki jak gąbka. Thrillery, horrory, kryminały i literaturę współczesną, fantastykę – lubię przeplatać rodzaje, żeby nie popaść w monotonię. Prywatnie dążę do własnej biblioteki. Skończyłam dziennikarstwo i po dwóch latach przerwy od studiów postanowiłam wrócić na zupełnie inny kierunek – logistykę. Po intelektualnych wojażach przelewam siódme poty na siłowni, a to crossfit, a to sztangi albo sztuki walki.
Karolina Rybińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *